Pierwsza gospodarcza wizyta wicewojewody w SSSE

Przełącznik języka

Wyszukiwarka

Pierwsza gospodarcza wizyta wicewojewody w SSSE

Opowiedziany za podlaską gospodarkę wicewojewoda Wiesław Żyliński na swój pierwszy kontakt z lokalnym biznesem wybrał się do Suwałk. Niskie bezrobocie, świetnie rozwijające się miejscowe firmy, wydawało się, że będzie sielankowo. Nie było 

Na spotkanie z powołanym przed kilkoma dniami wicewojewodą w siedzibie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. przyjechało prócz wielu przedsiębiorców (m.in. szef Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej, czy przedstawiciel Agencji  Rozwoju  Regionalnego  ARES), całkiem spora grupa samorządowców z terenu Suwalszczyzny oraz, mundurowi .

- Wiele miast nam zazdrości, że mamy jednocyfrowe bezrobocie (9,2 proc.), że są tu realizowane naprawdę duże inwestycje, że pojawiają się kolejni inwestorzy (Fabryka Mebli Forte), ale mamy problemy z koleją na odcinku Suwałki – granica, brakiem nowoczesnych dróg, a naszym przedsiębiorcom brakuje rąk do pracy. Muszą ratować się pracownikami z Ukrainy – powiedział podczas spotkania z wicewojewodą prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Suwałki w ostatnim czasie, zwłaszcza w sferze gospodarczej, rozwijają się w ponadprzeciętnym tempie. Już dawno pod tym względem wyprzedziły stolicę regionu – Białystok. Na terenach suwalskiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kończy się budowa olbrzymiej hali produkcyjnej firmy Padma (będzie tam pracować nawet 1,5 tys. osób), rozbudowuje się Malow, w kolejce czeka Forte. Lada moment zapadną decyzje o budowie małego lotniska, właśnie obok terenów SSSE. Do tego spore nadzieje władze miasta wiążą ze złożonym wnioskiem o rozszerzenie terenów inwestycyjnych w ramach specjalnej strefy ekonomicznej.

Piotr Hajdecki, dyrektor Polsko-Litewskiej Izby Handlowej: - Przedsiębiorcy mają duży apetyt. Eksport z Polski do małej Litwy jest większy niż z Polski do Chin, i to o 40 proc.! To pokazuje kierunek, do którego wspólnie powinniśmy dążyć.

Samorządowcy wtórowali prezydentowi Renkiewiczowi, że brakuje im rozwoju sieci dróg lokalnych i kolei, dostępu do środków unijnych, czy w ogóle braku dialogu z osobami decyzyjnymi w regionie. Z wypowiedzi przedsiębiorców można było wywnioskować, że z jednej strony czekają na ogłoszenie konkursów na nowe środki unijne, z drugiej zaś na moment kiedy suwalska strefa zostanie rozszerzona.

- Środki unijne będą trudniejsze do uzyskania dla przedsiębiorcom, takie są zapowiedzi. A warunki inwestowania w naszej strefie zostają bez zmian i są najlepsze w kraju. Nie czekajcie na środki zewnętrzne, już teraz, zawczasu można przygotować się do nowych inwestycji – zachęcał zebranych prezes SSSE Robert Żyliński.

Wicewojewoda Wiesław Żyliński, jak stwierdził choć nową funkcje pełni jest ledwie od tygodnia, jest już po ważnej rozmowie z wiceminister gospodarki Iloną Antoniszyn-Klik. Otrzymał od niej obietnicę, że już niedługo wniosek o poszerzenie całej suwalskiej strefy stanie na posiedzeniu rządu. Co do rozwoju infrastruktury drogowo-kolejowej wieści są takie sobie, gdyż Podlasie musi jeszcze poczekać w kolejce. Do 2023 r.

- Trzeba być odważnym w prowadzeniu biznesu, czy współpracy z przedsiębiorcami. Planujmy swój rozwój do przodu, a drogi i kolej w końcu powstanie. Jeżeli teraz wykorzystamy swoją szansę, to w przyszłości zyskamy podwójnie – przekonywał zebranych Wiesław Żyliński.

Zwrócił też uwagę na to, że w nowej perspektywie unijnej są bardzo duże środki na rozwój rolnictwa. – To może być szansa by Suwalszczyzna, prócz prężnie gospodarczo Suwałk, miała swoją drugą silną nogę w postaci nowoczesnego rolnictwa – podsumował swoje wystąpienie wicewojewoda.

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść