Polski paradoks: bezrobocie ponad 11 proc., a pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna w gimnazjach i szkołach średnich po feriach rozpocznie kampanię propagującą świadomy wyboru kierunków kształcenia

Przełącznik języka

Wyszukiwarka

Polski paradoks: bezrobocie ponad 11 proc., a pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna w gimnazjach i szkołach średnich po feriach rozpocznie kampanię propagującą świadomy wyboru kierunków kształcenia

Uczniowie rozpoczęli właśnie ferie. Tymczasem nauczyciele wraz z pracownikami Suwalskie SSE zastanawiają się jak przekonać młodzież do wyboru szkoły, która nauczy zawodu.

6 stycznia 2015 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, która obliguje spółki zarządzające strefami do prowadzenia współpracy ze szkołami i uczelniami. Stosowne porozumienie pomiędzy ministerstwami gospodarki, edukacji, skarbu i pracy podpisano w piątek w Warszawie.

- Chodzi o podejmowanie takich działań, które będą sprzyjały wzrostowi konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki, a w dużej mierze zależą one od kwalifikacji kadr, ich wiedzy i doświadczenia – wyjaśnia Robert Żyliński, prezes Suwalskiej SSE S.A.

Jak dodaje, planuje on przeprowadzenie cyklu spotkań z młodzieżą i pokazanie im, że szkolnictwo zawodowe jest przyszłością. – Dla uczniów jest to szansa na zdobycie ciekawego wykształcenia, popartego wartościowymi praktykami i możliwość na zdobycie dobrze płatnej pracy. Dla firm to okazja do pozyskania i wykształcenia pracownika pod swoje potrzeby, a to przełoży się na jej rozwój – dodaje Żyliński.

Suwalska strefa od lat współpracuje już ze szkołami z regionu, ale też wypłaca stypendia dla najzdolniejszych uczniów, prowadzi różnego rodzaju zajęcia i seminaria w szkołach, czy uczestniczy w targach pracy organizowanych lokalnie. Inicjuje także spotkania przedsiębiorców z przedstawicielami szkół średnich. Według Ministerstwa Gospodarki takie działania należy podejmować systemowo. Dlatego zobowiązano zarządy stref ekonomicznych w całym kraju do realizacji planu zakrojonego na szerszą skale.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki: - Chcemy, by uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w firmach, co przyniesie korzyści dla obu stron.

Podpisane w piątek porozumienie zakłada przede wszystkim szeroko rozumiane promowanie kształcenia zawodowego. Wspiera także rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz inspirowanie pracodawców do włączania się w rozwój kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach.

W ferii zaplanowano spotkanie z dyrektorami gimnazjów i szkół zawodowych w regionie. Pierwsze spotkania z uczniami mają rozpocząć się już za dwa tygodnie.

Suwalska strefa to 375,6 ha w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki,  Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim. Działalność w strefie prowadzi 81 firm, które zatrudniają prawie 6,5 tys. osób.  Ich inwestycje pochłonęły 2 mld zł.

 

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść