Suwalska SSE: szkolnictwo zawodowe

Przełącznik języka

Wyszukiwarka

Suwalska SSE: szkolnictwo zawodowe

O wyższości dobrego spawacza nad bezrobotnym politologiem – tłumaczył uczniom z Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spotkanie odbyło się w związku z planowanym wdrożeniem nowego projektu systemowego Ministerstwa Gospodarki i stref ekonomicznych, który ma na celu dostosowanie kierunków kształcenia zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy.

Projekt „Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki" realizowany będzie w Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jako partner będzie operatorem projektu na terenie województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego, odpowiedzialnym za jego przebieg i finansowanie. Zadanie SSSE będzie połączenie potrzeb kadrowych przedsiębiorców SSSE z możliwościami podlaskich i warmińsko - mazurskich szkół (czyli wykształcenie pracowników dokładnie odpowiadających potrzebom kadrowym przedsiębiorców działających w obrębie strefy).

- Z przedsiębiorcami już się spotkaliśmy i nowy projekt bardzo im się spodobał. Nadszedł czas, aby porozmawiać z młodzieżą. Wytłumaczyć im, że szkolnictwo zawodowe ma przyszłość, a oni dzięki specjalizacji w wąskiej branży – szansę najpierw na ciekawe praktyki w fajnych firmach, a w przyszłości na dobrze płatna pracę – wyjaśnia Robert Żyliński, prezes.

Spotkania z młodzieżą będą odbywały się cykliczne. Pierwsze w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach odbyło się w ramach ogólnopolskiego tygodnia kariery. To cykliczna akcją, którą organizuje Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej. Ma ona na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego.

Suwalska strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim. Działalność w strefie prowadzi 81 firm, które zatrudniają prawie 6,5 tys. osób. Ich inwestycje pochłonęły 2 mld zł.

W pierwszym półroczu 2014 r. Suwalska SSE wydała szesnaście zezwoleń. Dla porównania przez cały 2013 r. – dziesięć. Najwięcej bo aż osiem w Suwałkach, cztery w Ełku pozostałe w Gołdapi, Białymstoku oraz najmłodszej podstrefie - w Łomży. Firmy te zadeklarowały inwestycje na kwotę przeszło 602 mln zł (maksymalnie) oraz zatrudnienie 220 nowych pracowników i utrzymanie dotychczasowych blisko 2 tysięcy miejsc pracy.

 

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść