Tereny inwestycyjne oglądali przedsiębiorcy z Kazachstanu

Przełącznik języka

Wyszukiwarka

Tereny inwestycyjne oglądali przedsiębiorcy z Kazachstanu

W Polsce gościliśmy przedsiębiorców i dziennikarzy na zaproszenie Izby Polsko-Kazachstańskiej Przemysłowo-Handlowej. Będą się przyglądać całemu makroregionowi Polski Wschodniej. W Białymstoku zwiedzili m.in. podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i obejrzeli jeden z najnowszych budowanych tu zakładów - Bison Chucks oraz inne tereny inwestycyjne.
- Przy okazji przedstawiliśmy im naszą ofertę inwestycyjną oraz preferencyjne warunki, dla których warto u nas zainwestować - mówi Robert Żyliński, prezes SSSE i przypomina, że w dużej mierze egzotyczny jeszcze dla nas Kazachstan to jeden z pięciu perspektywicznych rynków wytypowanych przez Ministerstwo Gospodarki.
- Polska i Kazachstan są przykładem udanej transformacji gospodarczej. Oba rynki mają podobne doświadczenia, a ich stabilność może być zachętą dla przedsiębiorców.
- W Kazachstanie mieszkają zamożni ludzie, którzy właśnie teraz poszukują dobrych miejsc do ulokowania swoich pieniędzy w inwestycje w nieruchomości. Wielu z nich bardzo poważnie myśli o Polsce - zapewnia Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Kazachowie podczas wizyty podkreślali, że interesują ich gotowe tereny inwestycyjne, a ulgi, jakie ma (i co ważne utrzyma przez kolejne lata) SSSE czynią tereny nią objęte wyjątkowo atrakcyjnymi z ich punktu widzenia.

W białostockiej podstrefie SSSE działki kupiło siedem firm, ale ulokuje się ich tam więcej. Spółka Bison Chucks sprzedała bowiem część swojego gruntu powiązanym z nią firmom: Odlewnia Białystok i Hartowania Białystok, które nie korzystają ze zwolnień, jakie daje strefa ekonomiczna, ale w niej działają.
Łącznie wszystkie firmy zadeklarowały utworzenie w podstrefie Białystok 923 miejsc pracy i nakłady inwestycyjne ponad 592 mln zł. 450 osób już pracuje.

Na ostatniej sesji białostoccy radni poparli projekt objęcia strefą parku naukowo-technologicznego, co ułatwi start powstającym tu firmom. A poza tym miasto przygotowuje się do rozszerzenia strefy o dziesiątki hektarów (na wysokości Krywlan).

Kilka dni temu SSSE obchodziła symboliczny jubileusz przyznania 200. zezwolenia na prowadzenie działalności na jej terenach. Przypadło ono suwalskiej firmie Malow, która działa w suwalskiej podstrefie SSSE prawie od jej początku i jest to już jej czwarte zezwolenie na rozszerzenie biznesu.

Kolejne trzy z wydanych w czerwcu zezwoleń otrzymały PHU Okleina, która jako pierwsza zainwestuje w podstrefie Łomża oraz firmy działające w Ełku: EcoProgres i Impress Decor. - Cztery nowe zezwolenia oznaczają kolejne wielkie inwestycje w nieruchomości w regionie i nowe miejsca pracy. W sumie w 2014 roku wydaliśmy już dziesięć zezwoleń - mówi Robert Żyliński, prezes SSSE.

Źródło: strefabiznesu.pl

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść