Rusza Tarcza Finansowa. Banki zaczną przyjmować wnioski o subwencje od Małych i Średnich Firm. Wnioski o finansowanie dla Dużych Firm - bezpośrednio na stronie www.pfr.pl/tarcza.

Przełącznik języka

Wyszukiwarka

Rusza Tarcza Finansowa. Banki zaczną przyjmować wnioski o subwencje od Małych i Średnich Firm. Wnioski o finansowanie dla Dużych Firm - bezpośrednio na stronie www.pfr.pl/tarcza.

W poniedziałek 27 kwietnia program Tarcza Finansowa PFR zyskał notyfikację Komisji Europejskiej, co było ostatnim wymaganym krokiem do jego uruchomienia.

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

Tarcza Finansowa PFR dla Małych i Średnich Firm będzie obsługiwana w ramach bankowości elektronicznej przez wybrane banki. 17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych wdrożyło system, który pozwoli na przyjmowanie wniosków od mikro, małych i średnich firm zatrudniających od 1 do 249 pracowników o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR.

Wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm będzie można złożyć za pośrednictwem banków. Lista banków dostępna  TUTAJ

Wnioski o finansowanie w postaci częściowo bezzwrotnych subwencji będą mogli złożyć przedstawiciele MŚP, którzy są klientami danego banku.

Wniosek oparty będzie na oświadczeniach przedsiębiorcy, a jego weryfikację przeprowadzi automatycznie PFR na podstawie danych z banków (identyfikacja, w tym numer NIP), ZUS (zatrudnienie) i Ministerstwa Finansów (m.in. przychód ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla MŚP).
Po potwierdzeniu tych informacji obliczona będzie wysokość subwencji.
Jeśli na podstawie dostępnych danych zostanie ona przyznana w niższej wysokości niż wnioskował przedsiębiorca, otrzyma on od Funduszu za pośrednictwem banku informację o przyczynach podjęcia takiej decyzji. Przedsiębiorca będzie mógł złożyć odwołanie od decyzji. Możliwość odwołania zostanie uruchomiona w systemach bankowych od 11 maja.

Całkowita wielkość wsparcia dla mikrofirm to 25 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych wyniesie ok 16 mld zł. Maksymalna wartość programu dla MŚP to 50 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych może wynieść 32 mld zł.

Dla dużych firm, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 pracowników (całkowite zatrudnienie w grupie kapitałowej), a obrót przekracza 50 mln EUR lub suma bilansowa przekracza 43 mln EUR w ujęciu skonsolidowanym, w ramach Tarczy Finansowej PFR przewidziane jest indywidualnie ustalane finansowanie inwestycyjne, płynnościowe lub nieoprocentowane pożyczki preferencyjne obsługiwane bezpośrednio przez PFR.

Finansowanie dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR MŚP oparte będzie się o kilka instrumentów o łącznej wartości 25 mld zł:
1. Tarcza Płynnościowa PFR dla Dużych Firm w postaci finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł 
2. Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm w postaci finansowania preferencyjnego o wartości 7.5 mld zł
3. Tarcza Kapitałowa PFR dla Dużych Firm w postaci finansowania inwestycyjnego o wartości 7.5 mld zł

Wnioski o finansowanie dla dużych firm można złożyć bezpośrednio na stronie www.pfr.pl/tarcza  już teraz. Formularz dostęny jest też TUTAJ

 

Szczegółowy opis programu zawiera Przewodnik dla mikro, małych i średnich firm do pobrania TUTAJ.

 

Informacje na temat finansowania dla dużych firm TUTAJ 

Aktualne informacje znajdują się na stronie https://pfr.pl/tarcza  


Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu Tarcza Finansowa przez złożeniem wniosku.

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść