Relacja z "Akademii Wspierania Rozwoju MŚP", która odbyła się 25 lutego w Białymstoku z udziałem SSSE S.A.

Przełącznik języka

Wyszukiwarka

Relacja z "Akademii Wspierania Rozwoju MŚP", która odbyła się 25 lutego w Białymstoku z udziałem SSSE S.A.

Szanowni Państwo

W dniu wczorajszym w Białymstoku odbyła się Akademia Wspierania Rozwoju MŚP, w której brała udział również SSSE S.A.
Miło nam przedstawić na „gorąco” relację z wczorajszego wydarzenia.

Puls Biznesu z partnerami wspiera małe i średnie firmy

Rozpoczęliśmy 10 edycję Akademii wspierania rozwoju MSP.
W tym roku skoncentrowaliśmy się na przekazaniu przedsiębiorcom kompendium wiedzy dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych. Informujemy również jak sięgnąć po środki unijne i jak w tym może pomóc coach innowacji. A eksperci ze stref ekonomicznych tłumaczą jakie są korzyści z prowadzenie działalności właśnie w SSE
Akademia, to cykl konferencji w największych miastach Polski. Organizuje je Puls Biznesu przy wsparciu partnerów. W tym roku jest z nami Polski Fundusz Rozwoju Portal PPK, PKO TFI, Nationale Nederlanden PTE, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE i SEE.
Wszystko o PPK
25 lutego byliśmy z akademią w Białymstoku.
Podczas konferencji Dawid Korczyński, dyrektor Biura Relacji z Klientami w PFR Portal PPK przekonywał jak ważne jest oszczędzanie na przyszłość i jak mają do tego zachęcić i jak działają nowe pracownicze programy. To o tyle ważne, że jeszcze przed wakacjami decyzję o ich prowadzeniu muszą podjąć firmy zatrudniające powyżej 20 osób ale mniej niż 250.  Państwo, jako pracodawcy nie musicie zachęcać pracowników, do przystąpienia do PPK, ale nie możecie ich zniechęcać. Musicie rzetelnie poinformować na czy polega oszczędzanie w programie, jak w przyszłości będzie wyglądało korzystanie z tych środków i we współpracy z przedstawicielami załogi wybrać operatora – mówił Dawid Korczyński i tłumaczył jak wyglądają wszystkie te kroki. Pokazywał także jak wielkim kompendium wiedzy i pomocą dla pracodawców w komunikacji z pracownikami jest portal mojePPK.
- Średnie firmy mają czas do 24 kwietnia na podpisanie umowy o zarządzanie, a do 11 maja na podpisanie umowy o prowadzenie PPK z operatorami – wyjaśniał Andrzej Piestrzeniewicz, dyrektor sprzedaży PKO TFI. Później przyjdzie czas na podejmowanie decyzji w firmach mniejszych. Ekspert PKO TFI mówił jak powinna wyglądać komunikacja pracodawców z pracownikami, skąd pochodzą wpłaty – 2 proc. z pensji pracownika, i 1,5 proc. od pracodawcy, do tego dochodzi premia od Skarbu Państwa - czym się kierować wybierając operatora oraz jak wdrożyć PPK skutecznie.

Szymon Ożóg, wiceprezes, dyrektor ds. Inwestycji Nationale Nederlanden PTE tłumaczył jak są inwestowane środki gromadzone w PPK. – Przyjęliśmy strategię, że 65 proc. środków będziemy lokowali w akcje polskich spółek, 25 proc. w walory spółek z USA i 10 proc. z Europy Zachodniej. Wszystkie są firmami wiodącymi na danych rynkach. W Polsce to np. PKO BP, KGHM czy CD Projekt – mówił.
Ustawa przewiduje, że operatorzy za granicą mogą inwestować minimum 20 proc. środków powierzonych im w zarządzanie, a maksymalnie 37,5 proc.
Agresywność inwestycji zależy od wieku pracownika. Im jest starszy tym udział akcji spada. Blisko wieku emerytalnego składa się z najbardziej bezpiecznych instrumentów jakimi są obligacje.

Udogodnienia Suwalskiej SSE
Ideą Akademii jest również to by poza informacjami dotyczącymi tematu wiodącego (w tym wypadku PPK), dowiedzieli się również jakie wsparcie mogą otrzymać od instytucji regionalnych. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy strefy ekonomiczne. W Białymstoku, wiceprezes Jan Stanisław Kamp prezentował Suwalską SSE. – Największą korzyścią prowadzenia działalności w strefach jest zwolnienie z podatku dochodowego, a wysokość pomocy publicznej zależy od ich wielkości firmy i miejsca prowadzonej działalności – mówił. – Niektóre powiaty naszego regionu mogą z pomocy korzystać nawet 15 lat – zachęcał. Przyznawał, że firmy, które chcą działać w strefach muszą spełniać określone kryteria jakościowe. Jednak, jak przekonywał, w wydziale obsługi inwestorów suwalskiej strefy, eksperci każdemu przedsiębiorcy pomogą spełnić te wymogi. I namawiał do osobistego kontaktu i indywidualnego omówienia sytuacji każdego z przedsiębiorstw.

W najbliższym czasie z konferencjami Akademii będziemy w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i Katowicach. Więcej na www.konferencje.pb.pl 

Beata Tomaszkiewicz, Puls Biznesu

 

       

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść