Obchody 70. Rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Wyszukiwarka

Obchody 70. Rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

    W dniach 9-10 września 2017 roku, w Suchowoli i Okopach odbyły się obchody 70. urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczęły się one złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego duchownego. W trakcie wydarzenia odczytano także listy od Prezydenta Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Swoje przemówienia wygłosili m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
Podczas minionych dwóch dni, odbyło się wiele wydarzeń przybliżających sylwetkę ks. Jerzego, m.in.: trzy wystawy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Organizatora Fundację „Dobro”, popołudnie wspomnień, panele dyskusyjne o tematyce historycznej, czy zwiedzanie domu Popiełuszki.
W uroczystościach wzięli udział m.in. rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Poseł RP Jarosław Zieliński wraz z Małżonką, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele stanu duchownego oraz mieszkańcy.
Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną reprezentował Wiceprezes Zarządu Jan Stanisław Kap.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach, niedaleko Suchowoli (woj. podlaskie). Od najmłodszych lat wyróżniał się dużą religijnością. Tuż po maturze wstąpił do Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Warszawie i w maju 1972 roku odebrał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ważnym etapem życia bł. ks. Jerzego była współpraca z „Solidarnością”. Od sierpnia 1980 był jej kapelanem. W Kościele pw. Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, od 1982 roku, odprawiał słynne Msze za Ojczyznę. W maju '83 poprowadził pogrzeb, zabitego przez milicjantów, maturzysty Grzegorza Przemyka.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko przez wiele lat znajdował się w kręgu zainteresowań funkcjonariuszy SB. Był wielokrotnie przesłuchiwany i śledzony, a jego mieszkanie było przeszukiwane. 13 października 1984 podjęto pierwszy, nieudany zamach na życie ks. Jerzego. Kierowcy udało się wówczas zapanować nad samochodem i uciec. Drugi zamach miał miejsce zaledwie 6 dni później. Ks. Popiełuszkę uprowadzono, został wówczas dotkliwie pobity oraz związany w taki sposób, aby próba uwolnienia się powodowała zaciśnięcie pętli na szyi. Ciało zamordowanego ks. Jerzego znaleziono 30 października. 6 czerwca 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym.

PRZEDSIĘBIORCY / COMPANY

PARTNERZY / PARTNERS

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

Siedziba spółki

ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel.: (+48 87) 565 22 17
ssse@ssse.com.pl

Biuro w Ełku

ul. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.: (+48 87) 610 62 72
elk@ssse.com.pl

treść